„Odkrywamy Małopolskę” - wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 do Krakowa

W dniu 2 października 2020 roku 45 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę” zwiedziło Kraków i kopalnię soli w Bochni. 

Trasa wycieczkowa po Krakowie biegła Traktem Królewskim – od dziedzińca wawelskiego do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Dziedziniec i Katedra Wawelska zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Była to najwspanialsza lekcja historii, w której uczestnicy wycieczki brali udział.  Pani przewodnik w sposób bardzo interesujący opowiadając  o dziejach Polski umiejętnie łączyła fakty historyczne z legendami i podaniami.
  Pokonując 70 schodów uczniowie dotarli do wieży, gdzie dotknęli serca Dzwonu Zygmunta, odwiedzili też smoka wawelskiego w jego jamie. Korzystając z wolnego czasu, na rynku krakowskim zakupili tradycyjne obwarzanki i pamiątki. Kolejnym etapem był spacer plantami, który zawiódł uczniów pod najsłynniejsze okno w kraju – okno dialogu, inaczej zwane oknem papieskim. Jest to miejsce, z którego papież Jan Paweł II prowadził z wiernymi rozmowy w czasie swojego pobytu w Ojczyźnie.

Po smacznym obiedzie grupa udała się do Bochni. Podczas 3-godzinnego pobytu pod ziemią uczniowie mieli okazję, aby poznać historię tego niezwykłego miejsca. Dowiedzieli się zarówno o wielu istotnych faktach, jak i fascynujących ciekawostkach i legendach związanych z tą kopalnią. Ważnym aspektem pobytu w kopalni był aspekt zdrowotny.

Mimo, że dzień rozpoczął się dla naszych uczniów wcześnie, a program zwiedzania był bardzo napięty humory dopisywały im. Do domów powrócili pełni nowych wrażeń i bogatsi o cenną wiedzę oraz niezapomniane wspomnienia.